STŘEDNÍ ŠKOLA
V KASHITU

Aktuality

Výstavba Léto 2024

V létě 2024 se spolu s místní komunitou postaví multifunkční rodinný dům pro budoucí učitele, na kterém se místní dobrovolníci zaučí ve stavěn í s lisovanými cihlami bez použití betonového skeletu. Budou pak schopní z nepálených lisovaných cihel vytvářet nosné stěny, ztužovat je v klíčových místech a řešit jejich napojení na ostatní stavební konstrukce. Tím budou mít dostatek znalostí a zkušeností na postavení celého domu od základů po střechu.

Deset místních dobrovolníků bude moct po zakončení školícího programu působit v roli lektorů a naučit místní obyvatelé, jak si takový dům samostatně postavit. Zároveň mohou dobrovolníci využít nabyté znalosti pro zajištění vlastních stavebních zakázek, díky čemuž by měli přinášet zisk i místní organizaci NRCS, která se tak bude podílet svým dílem na financování stavby školního areálu.

Návrh modelového rodinného domu propojuje funkce jednotlivých tradičních zambijských stavení a současně splňuje zambijské normy. Budovy střední školy jsou standardizované a proto i domy pro učitele mají dle zambijské vlády nařízenou danou velikost a dispozici.

Stavba se může uskutečnit jen díky naším štědrým dárcům, kterým tímto moc děkujeme, a výhře grantu od ambasády ČR v Lusace. Stále však není vybrána cílová částka nutná pro plnohodnotnou realizaci, podpořte proto prosím projekt a umožněte dětem v Kashitu plnohodnotný rozvoj a vzdělání.

Vizualizace multifunkčního domu
Vizualizace multifunkčního domu

První fáze 2023

V létě 2023 jsme v Kashitu spolu s místními postavili první budovu workshopu (budoucích dílen). Byly tak vyzkoušeny zvolené technologie a ověřena spolupráce s místní komunitou. Pro nás to byla velká zkušenost, z níž budeme těžit při plánování dalších fází projektu.

Vše však neproběhlo tak, jak jsme si naplánovali. Velkou zkouškou prošla naše trpělivost při dopravě lisů na cihly z Čech do Zambie. V rámci dvouměsíčního zpoždění jsme museli absolvovat obrovské množství papírování, domlouvání a byrokracie, nakonec se však vše povedlo a lisy dorazili na místo.. Kvůli zpoždění v dodání jsme museli za běhu upravit konstrukční systém budovy na betonový skelet se zděnými výplněmi a omezit tak plánované množství použití cihel. Spotřeba cihel se tak snížila o polovinu a stavba se díky tomu stihla dokončit ještě před obdobím dešťů. V dalších etapách bude budova sloužit nejen jako dílna, ale i jako technické zázemí pro další stavební fáze.

Již nyní budova workshopu slouží místní komunitě, je totiž využívána pro výrobu a sklad nových cihel na výstavbu v létě 2024. Využívají ji rovněž tesaři z místní komunity. Z průběhu projektu máme radost a těšíme se, až v létě 2024 přidáme budovu multifunkčního domu. Podrobný příběh výstavby workshopu z léta 2023 naleznete v sekci Aktuality.

Střední škola v Kashitu

Kashitu je venkovská oblast Zambie, která se nachází mezi městy Ndola a Kapiri Mposhi na hlavní dálnici. Je tak důležitým dopravním spojením společně s vlakovou zastávkou, v jejíž blízkosti je škola, mateřská škola, kostel, dětské hřiště a komunitní centrum neziskové organizace New Renato Community Society a nově také klinika. Venkovská oblast se skládá z několika stovek farem, které jsou volně rozptýlené v krajině, což je pro Afriku typické.  

New Renato Community Society je místní nezisková organizace, která zde založila a díky dobrovolníkům a vládním učitelům provozuje s velkým úspěchem mateřskou a základní školu. Má za cíl rozvoj venkova a vzdělání v této oblasti. Lektoři z této organizace učí lidi z místní komunity včelaření, zemědělství, vzdělávání, zdravotní péči, rozvoji mládeže a správné výživě.

V oblasti Kashitu velmi chybí střední škola, která by výraznou měrou přispěla k rozvoji celé oblasti. Absolventi této vzdělávací instituce by pomohli vzniku nových podnikatelských příležitostí, rozvoji živností a uplatnili by tak svůj potenciál. 


3 hlavní pilíře projektu

KVALITNÍ VZDĚLÁNÍ

Dostupné kvalitní vzdělání je hlavním pilířem nejen rozvoje společnosti, ale i našeho projektu. Nízká dostupnost středoškolského vzdělání ve venkovských oblastech Zambie silně prohlubuje problém nezaměstnanosti a nízkého počtu pracovních příležitostí. 

MÍSTNÍ KOMUNITA

Místní komunita je hlavním tvůrcem celého příběhu. Přišla s nápadem vzniku střední školy, Společně s námi ji postaví a po dokončení stavebních prací ji bude ráda provozovat. Každý přispívá dle možností a schopností k rozvoji této oblasti.

PŘÍRODNÍ ZDROJE

Většina materiálu vybraného pro výstavbu školy bude pocházet z místních zdrojů. Projekt implementuje jednoduché stavební technologie, které vychází z místních tradic. 

PLÁN AREÁLU ŠKOLY

Střední škola v Kashitu je navržena pro 5leté studium. 

  • Kapacita školy je 250 studentů. 
  • Výuku zajistí 14 místních učitelů a 8 dobrovolníků z Evropy. 
  • Součástí školy jsou ubytovací kapacity pro studenty i učitele. 
  • Přístup do školy je možný z blízké dálnice či vlakové zastávky. 


Součástí střední školy jsou budovy učeben (pro běžnou výuku), laboratoří (fyzikální, biologické a chemické) a specializovaných tříd na výuku zemědělství, výživu, krejčovství a dílen pro kovovýrobu a truhlářství. Dílny pro truhlářství a kovovýrobu jsou umístěny stranou tak, aby co nejméně rušily okolní výuku svým hlukem. Součástí školy jsou také stravovací prostory jídelny, ke které patří kuchyně a sklady. Výukové budovy jsou uspořádány do bloků, v rámci kterých jsou k dispozici toalety. Středobodem celé školy je kruhová budova s kaplí a knihovnou.

Internátní koncept školy umožní rozšířit dostupnost výuky i studentům ze vzdálenějších lokalit. Pro ně je navrženo ubytovací zařízení orientované do centrálního dvorku. Ubytování je oddělené pro chlapce a dívky s veškerou potřebnou vybaveností (hygienické zázemí, studovny, místnosti pro odpočinek a volný čas). 

Součástí školy jsou i budovy pro učitele a jejich rodiny. Jsou navržené jako dvojdomky nebo samostatné domy včetně malých polí pro vlastní pěstování zemědělských plodin a zeleniny. Dobrovolníci zajišťující výuku budou ubytováni po čtyřech ve dvou samostatných domcích. Domy určené pro ubytování jsou umístěny mimo areál školy tak, aby poskytly klid a soukromí.


NEPÁLENÉ CIHLY

Tradičním stavebním materiálem byly odjakživa pálené a nepálené cihly. Nepálené cihly se nejčastěji používají pro obytná stavení, pálené cihly pro infrastrukturní budovy. Na výpal těchto cihel je však třeba velké množství dřevní hmoty. Proto jsme se rozhodli navázat na lokální technologii nepálených cihel a zvětšit jejich odolnostúnosnost díky příměsi cementu. Tvar vyrobených cihel připomíná kostky lega, které do sebe jednoduše zapadají a zrychlují tak výstavbu budovy. Pro výrobu těchto cihel postačí ruční pákový lis. 


Výroba cihel začíná prosetím připravené hlíny přes síto o velikosti 5x5 mm. Tato hlína se následně smísí s cementem (5%) a pískem. Vzniklá směs je poté vložena do ručního lisu, kde je stlačena. Výsledkem je cihla, která se vyjme a nechá pomalu zrát (28 dní) pro získání maximální pevnosti.

"Na výstavbu první budovy školy bude potřeba 16 250 cihel."

Technologie výroby cihel je vyvíjena tak, aby cihly měly dostatečnou pevnost přidáním vhodného obsahu cementu. Testování směsi a technologie výroby neprobíhá pouze v rámci ČVUT, ale zapojí se i další partnerské univerzity, například v Mulungushi University in Kabwe v Zambii. 

CIHLOVAČKA

Při vývoji stroje na cihly nebo-li cihlovačky jsme vycházeli z tradiční technologie jednoduchého lisu, který místní lidé běžně používají. Tradiční cihlovačka vyrábí tvarově jednoduché bloky z nepálené hlíny, které jsou náchylné na napadení termity, pokud neprojdou procesem výpalu. Tyto cihly jsou málo únosné a špatně odolávají vlivům počasí (vítr, déšť). Stavby z těchto cihel se musí po 15 - 20 letech postavit znova. 

tradiční místní cihlovačka a cihly

Naše cihlovačka oproti jednoduchému lisu umožňuje vyšší sílu stlačení, výrobu dvou cihel najednou a díky zásobníku není nutné dávkovat směs pro každé stlačení samostatně. Výroba je tak rychlejší a cihly jsou pevnější a odolnější. Použití cementu v kombinaci s cihlovačkou umožní výrobu cihel, které jsou tvarově stálé, dostatečně pevné a odolné proti nepříznivým přírodním vlivům.

"Cihlovačka umožňuje vyrábět přibližně 30 cihel za hodinu."

Cihlovačka je mobilní a velmi dobře se transportuje na určitě místo. Lisovací síla je díky novému mechanismu stlačování zvýšena nejméně dvojnásobně. Nový design umožňuje také lepší čištění a údržbu stroje. Cihlovačka je složena z jednotlivých dílů, které se dají poskládat do kompaktní formy pro manipulaci nebo transport. Každý z těchto dílů může být nahraditelný a celý stroj nepotřebuje k fungování žádnou elektrickou energii nebo výměnu opotřebovaných dílů. Pokud by se některý díl zničil, je možné jej jednoduše vyměnit dostupnými náhradními součástkami. 

naše cihlovačka a cihly

VÝSTAVBA

Budovy z lisovaných nepálených cihel mají v Zambii dlouholetou tradici. Jejich rozměry jsou pozůstatkem z dob kolonizace (imperiální jednotky). Naše cihly využívají metrický systém, který je dnes v Zambii běžnou praxí a díky příměsi cementu mají stály tvar. Otvory v cihlách umožňují snadné vedení technických zařízení a při vložení výztuže do otvorů v kombinaci s betonovou výplní zajištují konstrukci větší tuhost a únosnost.

Tvar cihel, připomínající kostičky LEGO, je použit pro zlepšení podmínek výstavby. Umožňuje suchou výstavbu zděných konstrukcí, zkracuje dobu stavění a je intuitivní k použití i pro neodborné stavebníky. S těmito cihlami dokáže po krátkém zaškolení pracovat každý. Tato stavební technologie napomůže místní komunitě v možnosti si realizovat výstavbu školy vlastními silami, efektivněji a za nižší náklady.

Celá výstavba stavebních konstrukcí z tohoto materiálu byla testována v laboratořích fakulty stavební ČVUT v Praze. 

testování na fakultě

ZÁKLADY

Založení budov je navrženo na základových pasech, jako materiál je použita kombinace betonu a kamene z nedalekého lomu. Pro svou trvanlivost a odolnost jsou podlahy budov zvoleny jako betonové desky.


SVISLÉ KONSTRUKCE

Svislé konstrukce jsou navrženy z nepálených cihel zapadajících do sebe jako lego, není tedy nutné používat maltu. Dutiny v cihlách je možno doplnit výztuží a vylít betonem, což zajistí konstrukci větší tuhost a únosnost.

STŘECHA

Nosnou část střešní konstrukce tvoří dřevěné příhradové vazníky.  Sendvičová střešní krytina je tvořena z několika materiálových vrstev, které odstíní hluk z deště a zabrání přehřívání interiéru.

 VODNÍ HOSPODÁŘSTVÍ 

Dostupnost pitné vody je klíčem pro předcházení zdravotním rizikům a rozvoji celé oblasti. Zdrojem pitné vody je kombinace stávajících zemních vrtů a sběru dešťové vody, která je po zachycení přečištěna a uchována pro další použití.

Dešťová voda je sbírána ze střech budov a přes lapač nečistot svedena do nádrže, kde je filtrována přes vrstvy štěrku a písku. Přečištěná voda je svedena do zásobníků pitné vody, kde je připravena pro použití. Voda v zásobnících pitné vody je pravidelně přečerpávána tak, aby nedošlo ke znehodnocení její kvality.

Vrstvy štěrku a písku je možné jednotlivě vyjmout, vyčistit a dále používat. Systém filtrace může být doplněn o dezinfekci UV zářením.

VĚTRÁNÍ

Přirozené větrání je účinná strategie pro zajištění čerstvého vzduchu a tepelné pohody. Přirozené větrání budovy je způsobeno větrem - příčné provětrání nebo rozdílem teplot - aerace.

Příčné provětrání vzniká vlivem větru, který se pohybuje kolem budov, a tím vytváří oblasti vysokého a nízkého tlaku. Na návětrné straně budovy vzniká oblast vysokého tlaku, naopak na závětrné straně a nad střechou vznikají oblasti nízkého tlaku. Otevřené okenní otvory na protilehlých stěnách způsobí pohyb vzduchu v budově, a tím zajistí přísun čerstvého vzduchu.

Aerace je pohyb vzduchu v budově vzniklý rozdílem teplot mezi místy, kde je vzduch přiváděn a odváděn. Venkovní vzduch je do budovy přiváděn ze stinné návětrné strany budovy přes zásobníky s pitnou vodou a odváděn otvory ve střeše, která je ohřívána vlivem slunečního záření. Množství vzduchu, které proudí budovou je možné regulovat posuvnými otvírkami.

UDRŽITELNOST

Projekt střední školy v Kashitu je od počátku vnímán v širších souvislostech a principy udržitelnosti tvoří jeho pilíře. Cílem projektu je zajistit kvalitní vzdělání a zlepšit celkovou kvalitu života v oblasti Kashitu, podpořit výstavbu šetrnou k životnímu prostředí a rozšířit podnikatelské příležitosti v lokalitě.


SOCIÁLNÍ

Povinné školné na středních školách je pro sirotky a děti z nízkopříjmových rodin nedostupné. Pokud je takové dítě nadané, bude za něj hrazeno školné z poplatků několika dětí z vícepříjmových rodin.

EKONOMICKÝ

Jednoduchá technologie výstavby školy z místně i cenově dostupných materiálů. Výroba cihel inovovanou technologií může vést k novým podnikatelským příležitostem v lokalitě.

ENVIRONMENTÁLNÍ

Využití převážně lokálních obnovitelných materiálů je šetrné k životnímu prostředí.

Sběr dešťové vody a její přečištění na kvalitu pitné vody šetří přírodní zdroje a napomáhá předcházet zdravotním rizikům.

SPRAVEDLIVÝ

Škola provozována místní komunitou za podpory dobrovolníků z Evropy a solidárnímu přístupu při platbě školného dětí z vícepříjmových rodin.

ŽIVOTASCHOPNÝ

Správně navržené a vhodně spravované vodní hospodářství, větrání budovy a její osvětlení vede ke snížení provozních nákladů a ochraně přírodních zdrojů.

SNESITELNÝ

Kvalita prostředí školy vede ke zkvalitnění studijních výsledků, podporuje zdravý rozvoj dětí a podporuje pozitivní vztah k danému místu.

 ZAMBIE 

Země Viktoriiných vodopádů byla dlouhou dobu Severní Rhodesií spadající pod správu Velké Británie. V roce 1964 získala nezávislost a stala se prezidentskou republikou. Zambie patří mezi rozvojové státy, její průmysl je založen především na těžbě a zpracování nerostných surovin. Většina zemědělské půdy je závislá na srážkách a její obdělávání je charakteristické nedostatečnou mechanizací.

Velkým problémem v Zambii stále zůstává HIV a malárie. Na HIV umírá ročně přibližně 16 000 lidí, malárii podlehne přibližně 2 000 lidí každý rok. Další zdravotní problémy jsou způsobené špatnou dostupností pitné vody.

752 614 km2

Rozloha

18 400 000

Počet obyvatel (odhad 2020)

43,5%

Urbanizace (2018)

54,4%

Obyvatelé žijící pod hranicí chudoby (2015)

16,8

Průměrný věk (2018)

70

Počet etnických skupin

$ 4 200

HDP na obyvatele (2019)

ZÁKLADNÍ ŠKOLA

V Zambii má přístup k základnímu vzdělání 90 % dětí. Vzdělání je bezplatné a trvá 7 let. Děti mají možnost navštěvovat soukromé, státní nebo komunitní školy. Ve venkovských oblastech je obvyklé cestovat do školy na velké vzdálenosti.

STŘEDNÍ ŠKOLA

Méně než polovina dětí má možnost pokračovat ve středoškolském vzdělávání. Nízká dostupnost středoškolského vzdělání je hlavně ve venkovských oblastech, protože jsou střední školy soustředěny do velkých měst. 

UNIVERZITA

Univerzitní vzdělání je v Zambii pro většinovou populaci z finančních důvodů nedostupné. V celé Zambii jsou 3 placené státní vysoké školy a několik soukromých vysokých škol, také zpoplatněných.

KLIMA

Zambie se nachází ve středu afrického kontinentu v oblasti subsaharské Afriky. Většina země se nachází na náhorní plošině s nadmořskou výškou přes 1 100 m.n.m. Pro Zambii jsou typická tři roční období, která se v průběhu roku střídají.

V období od listopadu do dubna spadne téměř celoroční úhrn srážek a průměrné denní teploty se pohybují mezi 20-25°C. Období od května do srpna je chladné a téměř beze srážek. Po tomto období následuje v průběhu září a října prudký nárůst teplot, ale opět téměř beze srážek.

Díky blízkosti rovníku je délka dne v průběhu roku přibližně stejná. Nejteplejším měsícem v roce je prosinec, kdy průměrná denní teplota dosahuje až 30°C, naopak nejchladnějším měsícem je červenec s průměrnou denní teplotou kolem 11°C. V průběhu celého roku převažují větry z východního směru o síle přibližně 3 m/s.

TRADIČNÍ ARCHITEKTURA

Tradiční architektura ve venkovských oblastech Zambie je podmíněna klimatickými podmínkami a způsobem života. Vyznačuje se malými samostatně stojícími domy, které mají každý svou specifickou funkci. Jedna rodina má obvykle dva domy určené pro spaní, jeden pro vaření a jednu samostatnou toaletu. Někdy mají svůj domek i domácí zvířata.

Insaka, domek určený pro vaření, je místem rodinného života a vítání hostů. Stavba bývá kruhového půdorysu, částečně otevřená a v jejím středu je prostor pro otevřené ohniště. Stěna insaky je z nepálených cihel a dřevěných profilů, prostor obvykle zastřešuje rákosová střecha.

Nejvíce udržované domky mají čtvercový půdorys, malá okna a jsou určeny pro spaní, jejichž stěny jsou postaveny z nepálených cihel a omítnuty jílem. Střecha je z rákosu, občas je možné vidět místo rákosu vlnitý plech.

2

CIHLOVAČKY,

se kterými budeme pracovat.

10

DOBROVOLNÍKŮ,

kteří se do Zambie vydají.

105

DNÍ,

po které budeme pracovat.

16 250

CIHEL,

které budeme muset vyrobit.

Chceš se přidat do týmu?
Nebo podpořit projekt finančně?


Strategičtí partneři

Partneři

Děkujeme za pomoc