Hackathon ČEZ Light Up Africa - Rozsvítíme kampus SŠ v Kashitu

06.06.2025

Za poslední měsíce se toho v plánování letošních aktivit událo opravdu hodně. Poznali jsme řadu nových tváří, navštívili jsme místa s naší putovní výstavou a podařilo se nám navázat spolupráce, které mají potenciál trvat roky.

Jedním z našich velkých úspěchů je partnerství s ČEZ, a.s. Jejich tým doslova srší nadšením a v projektu objevil mnoho možností, jak přiložit ruku k dílu. Dlouhodobou spolupráci jsme zahájili akcí Hackathon Light Up Africa, které se zúčastnili studenti předních českých technických univerzit. Cílem bylo přiblížit studentům realitu afrického venkova, kde stavíme střední školu s výukou řemesel, a v rámci tohoto kontextu navrhnout projekt fotovoltaické elektrárny.

A proč právě fotovoltaika?

Možná si z loňské stavby vzpomínáte na časté výpadky elektřiny z veřejné sítě, které nás opakovaně zdržovaly a zpomalovaly stavební harmonogram. Zambie získává většinu své elektrické energie z vodních elektráren – přepouštěním nádrží vyrábí elektřinu pro veřejnou síť. Jenže minulých dvou letech panovala v Zambii extrémní sucha? Hladiny přehrad klesly a během suché sezóny, kdy vůbec neprší, je dodávek energie nedostatek.

Budováním střední školy chceme vytvořit kvalitní a stabilní místo pro vzdělávání dětí a mládeže ze širokého okolí. Abychom tento záměr naplnili, musíme se spolehnout na základní faktory – a tou je i stabilní dodávka elektřiny pro osvětlení, čerpání pitné vody ze studny, provoz elektroniky a dalšího nezbytného vybavení.

Jaké jsou podmínky pro fotovoltaiku na jihu Afriky?

U nás má solární panely na střeše téměř každý druhý dům, ale v Zambii je situace jiná. Občas můžete vidět větší fotovoltaické instalace – zpravidla u zemědělských družstev nebo průmyslových provozů. V běžné zástavbě je však využívání obnovitelných zdrojů výjimečné. Venkovské komunity si takové projekty nemohou dovolit a spoléhají na rozmary počasí. Výpadky elektřiny pak často znamenají přerušení výuky ve školách.

Když porovnáme vstupní parametry pro návrh systému, zjistíme, že solární potenciál a efektivita fotovoltaiky je v jižní Africe zhruba dvojnásobná oproti ČR.

Jaký je tedy plán?

Máme k dispozici dvě dostavěné budovy o ploše přibližně 110 m² každá a letos plánujeme stavbu další. Ze studentských návrhů vzešlo, že pro pilotní projekt FVE postačí střecha první postavené budovy – dílny, která nyní slouží jako sklad stavební techniky, materiálu a truhlářská dílna. Tu od loňska využívají členové místní komunity, které jsme zaučili v truhlářském řemesle.

Systém bude vybaven bateriovým úložištěm, které pokryje výpadky dodávek ze sítě. Rozvod elektřiny bude následně rozšířen i do zbylých objektů, čímž zajistíme spolehlivou dodávku elektřiny v celém (zatím) realizovaném kampusu.

Tento krok je pro nás obrovský a jsme nesmírně vděční za spolupráci se ČEZ, a.s. a Národním centrem Stavebnictví 4.0, díky jejichž podpoře i tato pilotní spolupráce vznikla a akce proběhla hladce.

Zvláštní poděkování patří Lence Dobiáš Černé, Petru Jeníkovskému, Viktoru Starzewskému, Martinu Mácovi a Michaele Chaloupkové a dalším z ČEZ.a.s., stejně jako Iloně Mikové, Radoslavu Sovjákovi, Tamaře Almeidě a Michalu Márovi z NCS 4.0, kteří projektu věnovali desítky hodin práce a velké nadšení.

Jsme rádi, že v nás lidé vidí potenciál – i díky tomu se můžeme posouvat dál a přispívat ke změně tam, kde je to opravdu potřeba.

Děkujeme!

Tým Kashitu School