KDO JSME
Realizační tým 2025

Petr Čanda
Vedoucí a tvůrce celého projektu střední školy v Kashitu.
Na univerzitní půdě fakulty stavební ČVUT vystudoval inženýrský obor Budovy a prostředí. Od října 2019 doktorandský student se zaměření na stavby v odlišných klimatických podmínkách. Pracuje jako projektant nízkoenergetických a pasivních staveb z přírodních materiálů, kde se také podílí na jejich realizaci. Na projektu začal pracovat v rámci diplomové práce a v současnosti se podílí na koordinaci realizačních fází budoucí střední školy.

Václav Centner
Jsem pozorovatel světa, milovník kytek a nadšenec do architektury. Čerstvě končím první rok magisterského studia na Fakultě architektury ČVUT. Afrika, její návštěva a objevování, bylo mým snem už od mala. Do Zambie jsem se podíval už dvakrát. Nejdřív jako svářeč a jako stavební dozor. Mám na starost připravu návrhu a projekci. Letos do Zambie pojedu jako stavbyvedoucí.
Těším se na tanec u ohně, nshimu a radost z práce.

Anežka Havránková
Učitelka na prvním stupni ZŠ Navis a skautka z Horních Počernic. Má zkušenosti s fungováním neziskových organizací a s hospodařením. V projektu se stará o finance a všem dárcům s velkou vděčností vystaví potvrzení o daru. Letos převzala vedení spolku Přátelé New Renato, který projekt zaštituje. V září pojede do Zambie poděkovat všem dobrovolníkům, ale hlavně předat projekt do rukou vedení zambijské kumunity v Kashitu a domluvit se na pokračování projektu a jeho postupu do budoucna.

Igor Suvorov
Za poslední 3 roky jsem Zambii obětoval téměř 8 měsíců života a když se tam vracím, tak jsem doma. Vystudoval jsem afrikanistiku v Hradci a věnoval jsem se rozvojové problematice. Věřím, že i přes všechny výzvy spojenými s projekty v Africe rozvoj dělat třeba a lze to dělat jinak, což právě děláme s Kashitu School.
Als proč to dělám sám? Jednoho dne v Lusace (hlavní město Zambie) jsem dopoledne byl na fancy recepci v golf clubu, drinky, obleky, spousta fingerfoodů, a odpoledne jsem s místními kamarády řešil vzdělávací program v ghettu, kde mít boty je rozkoš a vzdělání je stejně dostupné jako banány bez fronty v obchodě za totáče. Nevybíráme si, kde se narodíme, ale vybíráme si to, jak k životu přistupujeme, co od něj chceme, a co udělat můžeme tady a teď a tam, kde je to potřeba. A tak jsem tady.
Elo mama Africa! Your son is back in town.

Jan Krajíček
V Kashitu jsem byl v roce 2023, kdy se stavěl první workshop - dílna na nářadí. Z Čech se tehdy dovezly sponzorské dary - kvalitní elektrické a ruční nářadí. S tímto nářadím jsme ty mladé zambijské kluky a holky učili bezpečně a efektivně pracovat. Za celou dobu stavby nebylo potřeba drahé stroje a zařízení nijak zvlášť hlídat a na konci dne se vždy vše v pořádku vrátilo. Pan Thomas, nadšený včelař a zemědělec má schopnost rozvíjet potenciál druhých. Dle jeho slov "I have been growing old, to ride my bike to see my students" je pravda, že skoro v sedmdesáti letech dojíždět na stařičkém kole, ověšen včelařskou výbavou, prašnou cestou 30km tam a zpět za svými studenty je každým rokem těžší. Proto si myslím, že letošní stavba medárny dává logicky smysl a nabídne zázemí ve kterém bude nadále moci předávat své hodnotné poznatky dalším.

Sofiia Maksymova
Už skoro rok jsem součástí Kashitu týmu. Patřím do PR skupiny, takže to znamená, že dělám všechno možný. Letos v létě jedu do Zambie vést šící workshop – i když vlastně studuju architekturu, takže by možná dávalo větší smysl stavět školu nebo něco podobného (mrk, mrk). Ale mně to nevadí. Radost nacházím ve všem. A hlavně si všechno zapisuju. Tak mi pak vznikají hromady textu plné myšlenek, pozorování a různých životních detailů, které pro mě mají velkou cenu. Dokonce i teď – lehký kouř stoupající z modrého hrníčku s černým čajem mi vykouzlí úsměv na tváři a mám z toho takový zvláštní pocit jistoty – možná je tenhle text trochu divný, ale řekla jsem v něm přesně to, co jsem chtěla říct. A pro radost ze života v létě dobrovolničím jako sociální pracovnice nebo chodím pěšky – třeba z Říma do Neapole. Nebo dělám urbanistické výzkumy ve Vietnamu… ale o tom třeba až příště.

Natália Bačišinová
Pred pár rokmi som ani netušila prečo som sa rozhodla študovat medicínu avšak možno Zambia je odpoveď. Zdravotníctvo nechápem ako povolanie ale ako poslanie slúžiť iným . Zároveň je to obrovská výzva s dávkou dobrodružstva a získaním skúsenosti . Viem, že tímovou prácou sa naučím viac a spoločne dosiahneme veľké výsledky. Tak let's go!

Monika Kinnertová
Součástí týmu jsem od loňského roku a působím zde v oblasti managementu, i když studijně a profesně mě najdete někde mezi chemií, biologií, potravinami a mezinárodním businessem. Aktuálně mám na starosti PR tým a do Zambie se letos vydávám během srpna. Co očekávám? Hodně flexibility stejně jako loni, budu se věnovat šicímu workshopu, práci na stavbě, přípravě podkladů pro PR tým a spoustě dalších věcí, které se postupně objevují...

Tereza Veverková
Inženýrka bioanalytické laboratorní diagnostiky na VŠCHT a čerstvá absolventka medicíny na 3.lf. Po třetím ročníku strávila 7 měsíců jako dobrovolnice v Čadu ošetřováním pacientů ve zdravotním středisku a doučováním dětí ve škole. Doufá, že nebude muset využít moc zkušeností z Čadu při ošetřování dobrovolníků v Kashitu.

Bára Bajgarová
Do projektu jsem se zapojila loni před stavební sezónou a rovnou jsem se vyrazila přímo do Kashitu. Na místě jsem dělala ode všeho trošku - trochu finance, trochu PR, trochu stavba a zázemí pro naše dobrovolníky. A letos tomu nejspíš nebude jinak. V projektu se věnuji hlavně finanční stránce - sledování rozpočtů a účetnitví. I když jsem tu možná trochu omylem - v bežném životě pracuju jako data scientist (zaobírám se daty, statistikou, umělou inteligencí apod.) - mám ráda výzvy. A stavba školy v Kashitu je obrovská výzva, která mě opravdu baví!

Ondřej Lokos
Jsem absolventem Fakulty stavební VUT v Brně a aktuálně pokračuji v doktorském studiu na Ústavu stavebního zkušebnictví. V týmu zastávám roli statika, vedle toho se také starám o fotodokumentaci celého projektu, takže mě často uvidíte s foťákem v ruce. Afrika mě lákala odjakživa. A když mi jednou Václav jen tak mezi řečí řekl: "Nechceš jet s náma?" – moje odpověď mohla být jedině: "JASNĚ!"

Zuzana Chalupská
Vystudovala jsem stavárnu ČVUT a nyní pracuji v architektonickém ateliéru v Praze. Miluji cestování a už dlouho mě lákalo možnost spojit profesní zkušenosti s pomocí v rozvojové zemi. Když jsem letos objevila tento projekt, navíc vzniklý na naší domácí půdě, měla jsem jasno! Do Zambie pojedu jako posila stavebního týmu. Těším se, že budu součástí této iniciativy s partou skvělých lidí, kteří se do projektu zapojují s upřímnou motivací pomoci tam, kde to je potřeba.

David Kolář
Na projekt jsem narazil loni v létě a s obdivem jsem sledoval, co tato neskutečná parta skvělých lidí dokázala. K projektu jsem si však našel cestu až letos na jaře, když jsem si uvědomil, že stavařina není jenom o sezení u počítače po všech těch letech studia a několika letech v projekci. Po studiu Fakulty stavební VUT v Brně jsem dělal dva roky statika v brněnské projekční kanceláři, ale zjistil jsem, že potřebuji změnu! Proto jsem si řekl, že je na čase zužitkovat to, co mi do teď život dal a jít a pokusit se to "předat" tam, kde tu možnost takovou neměli. Shodou náhod jsem zabrouzdal opět na stránky projektu a když jsem viděl, že bych mohl pomoct na pozici statika, neváhal jsem! Těším se na práci v pro mě novém prostředí, se spoustou inspirativních lidí, kteří mají stejný pohled na věc a chuť po sobě něco tak úžasného zanechat! Ve volném čase jsem sportovec tělem i duší a doufám, že tohoto týmového ducha budu moct nabídnout i v Zambii!

Martin a Petr Kubínovi
Otec a syn. Martin už dávno není student, Petr ano, ale ani jeden není přímo spojen s ČVUT, čímž se trochu vymykají konceptu. Petr studuje programování na ČZU, Martin pracuje pro stavební portál, který je hlavním mediálním partnerem projektu, a právě tady se kruh uzavírá.
Martin byl v Kashitu již vloni. Natáčel rozhovory, připravoval reportáže a několikrát dokonce přeložil příslovečné stéblo na samotné stavbě. Petr se vydává na cestu z podobných důvodů. Pro oba je to další příležitost pokusit se o něco smysluplného a snad se trochu víc přiblížit pochopení řádu věcí.

Viktor Starzewski
Jsem vzděláním sportovní ekonom, ale ujal jsem se v energetice a již třetím rokem pracuji v ČEZ Obnovitelné zdroje. Zde jsem se seznámil se svým kolegou Petrem Jenikovským, který projektoval fotovoltaický systém pro Kashitu a inspiroval mě pro tuhle ušlechtilou misi šířit osvětu v zemích, kde to nejvíce potřebují. My máme prostředky k tomu, abychom Zambijcům pomohli stát pevně na vlastních nohou, tak jako to bylo umožněno nám narozeným v Evropě. Rád bych přiblížil jejich životní standard o krok blíže tomu našemu, aby mohli žít spokojenějším životem, jakým jsme byli my sami obdařeni díky tvrdé práci a obětavosti našich předků. Vzhledem k historickým okolnostem z dob kolonialismu ale zároveň cítím, že to tak trochu Africe i dlužíme.

Michal Koščík
Vystudoval jsem obor Inteligentní budovy na ČVUT a poslední tři roky se věnuji návrhu a realizaci systémů technického zařízení budov. V projektu Kashitu budu pomáhat s instalací fotovoltaické elektrárny, která škole přinese nejen udržitelný, ale vůbec jakýkoliv stabilní zdroj energie.
Zambie je pro mě nejen novým kontinentem, ale i velkou výzvou – nejen kvůli technickým podmínkám, ale i kvůli tomu, co může správně fungující energetika změnit v každodenním životě lidí.

Katarína Szalonová
Keď som dostala ponuku byť súčasťou Kashitu tímu, povedala som si, že je to možnosť ako urobiť dobrú vec a zapojiť sa do niečoho, čo má aj pridanú hodnotu. Štúdium medicíny je občas veľmi statické, preto sa teším na dynamiku, ktorú stavba prináša a skúsenosti čo si so sebou odnesiem do ďalších rokov. Ako zdravotník už len dúfam, že každému bude slúžiť zdravie tak, aby sa nám spoločne podarilo vybudovať bezpečné miesto na vzdelávanie ďalších.
Realizační tým 2024

Petr Čanda
Vedoucí a tvůrce celého projektu střední školy v Kashitu. Na univerzitní půdě fakulty stavební ČVUT vystudoval inženýrský obor Budovy a prostředí. Od října 2019 doktorandský student se zaměření na stavby v odlišných klimatických podmínkách. Pracuje jako projektant nízkoenergetických a pasivních staveb z přírodních materiálů, kde se také podílí na jejich realizaci. Na projektu začal pracovat v rámci diplomové práce a v současnosti se podílí na koordinaci realizačních fází budoucí střední školy.

Anežka Havránková
Učitelka na prvním stupni ZŠ Navis a skautka z Horních Počernic. Má zkušenosti s fungováním neziskových organizací a s hospodařením. V projektu se stará o finance a všem dárcům s velkou vděčností vystaví potvrzení o daru. Letos převzala vedení spolku Přátelé New Renato, který projekt zaštituje. V září pojede do Zambie poděkovat všem dobrovolníkům, ale hlavně předat projekt do rukou vedení zambijské kumunity v Kashitu a domluvit se na pokračování projektu a jeho postupu do budoucna.

Štěpánka Míchálová
Pracuje v komunitě L´Arche Villa Vallila. Loni pomáhala v Kashitu se stavbou první budovy střední školy. Letos bude s místními ženami upcyklovat cementové pytle a společně vymyslí, jak z nich a dalších látek ušít užitečné věci. Také ji zajímá, jak se daří místní komunitě a dobrovolníkům, kteří se podílejí na stavbě.

Václav Centner
Pozorovatel světa, milovník květin a nadšenec do architektury. Letos také čerstvý bakalář z Ústavu architektury v Brně. Pomoc v rozvojových zemích byla jeho dětský sen. V Zambii byl už loni, takže byl letos zodpovědný za návrh domku, který v Kashitu postavíme. Na místě bude pracovat jako svářeč, zedník a univerzální dělník. Moc se těší na komunikaci s místními a protančené večery. Už se mu sbíhají sliny na nshimu s rybou.

Michal Přibyl
Absolvent Fakulty stavební ČVUT. V Zambii bude po celou dobu realizační fáze zastávat pozici stavbyvedoucího. Zároveň bude stavbu prezentovat skrz pravidelně reels na sociálních sítích. Ve volném čase se věnuje windsurfingu, lezení a hře na kytaru. Celkově má rád v životě cestování a velké výzvy, kterou tento projekt určitě je.

Eliška Kopačková
Absolventka Fakulty stavební ČVUT. Při studiu se účastnila mezinárodního studentského projektu a zkušenosti z něj se jí teď hodí u nás. V projektu má na starosti sociální sítě a je členem fundraisingového týmu. Do Zambie jede na poslední fázi stavby v září, kdy bude potřeba dotáhnout všechny práce, pro předání hotové stavby a zároveň to budou mediální žně pro sociální sítě a plánované natáčení reportáží.

Nástia Saliakhova
Absolventka sociální pedagogiky na Univerzitě Karlově. V projektu koordinuje marketing a stará se o to, aby byl projekt pro veřejnost co nejpřehlednější. Na stavbě bude trávit dva měsíce, ale možná ji na videích nebude moc vidět, jelikož se bude nacházet za kamerou.

Igor Suvorov
Skoro magistr politických věd se zaměřením na Afriku, rozvojovou pomoc a rozvoj lidského kapitálu z Univerzity Hradec králové. V Zambii žil půl roku v rámci programu Erasmus. Do projektu přináší svoje kulturní znalosti afrického kontextu v ekonomice, sociální dynamice a rozvoji. Nebojí se také vzít do rukou lopatu a jít s ní tak daleko, jak je potřeba. Vždyť se o velkých věcích lépe přemýšlí u manuální práce.

Monika Kinnertová
Studentka VŠCHT v Praze se zaměřením na technologii potravin. Při stavbě přiloží ruku k dílu a v září bude součástí plánovacího týmu pro projekt v dalším roce, což tedy znamená i další budovu, v pořadí již třetí, která bude součástí kampusu školy. Plánovat se bude v místě stavby s místní neziskovou organizací New Renato a členy české neziskovky Přátelé New Renato.

Filip Lukáš
Student historie na Univerzitě Karlově, jeho humanitně založené studium se hodí při tvorbě příspěvků a tiskových zpráv. Mimo studium pomáhá Filip na stavbě, takže si vyzkouší, jaké jsou rozdíly mezi českou a pravou zambijskou stavbou. A když zrovna nebude na stavbě držet lopatu nebo vrtačku, tak vám o tom určitě milerád poreferuje ve videích ze stavby, takže se máte na co těšit!

Martina Michlovská
Absolvenkta VUT v Brně - Průmyslový design ve strojírenství. Aktuálně pracuje ve FabLabu v Brně - digitální otevřené dílně pro veřejnost. Ve volném čase ráda tráví čas na horách - ať už zimních na snowboardu nebo letních při lezení a výšlapech. Před výjezdem spolupracovala na přípravě grafických materiálů na výstavy a pořádala i výstavu v Brně. Na stavbě bude měsíc pomáhat s čím bude potřeba.

Eva Dvořáček
Absolvovala Průmyslový design ve strojírenství na VUT v Brně. Momentálně pracuje jako strojní inženýrka na vývoji medicínských zařízení. V Zambii stráví měsíc a bude se podílet jak na stavbě, tak na přípravě grafických podkladů a manuálu. Volný čas nejraději tráví v přírodě chozením po horách nebo cestováním v obytné dodávce.

Michaela Jurčová
Vystudovala Všeobecné lékařství na 1. lékařské fakultě. Do Zambie jede hned na první turnus jako lékař. Její hlavní povinností je postarat se, aby se všichni ve zdraví vrátili domu. Nebojí se ani manuální práce, takže určitě přiloží ruku k dílu i na stavbě.

Kateřina Vašková
Studuje architekturu a věnuje se grafice i dalším kreativním činnostem. Organizuje programy pro děti i dospělé. Ráda se označuje za sluníčkáře a nejradši má léto v lese. I když si musí naplánovat i nicnedělání, baví ji být spontánní. V projektu se podílí na tvorbě grafického obsahu, a v Africe ji čeká dokumentování procesu a následné zpracování získaných materiálů

Tereza Veverková
Čerstvá inženýrka bioanalytické laboratorní diagnostiky na VŠCHT. Také studuje medicínu na 3.lf. Po třetím ročníku strávila 7 měsíců jako dobrovolnice v Čadu ošetřováním pacientů ve zdravotním středisku a doučováním dětí ve škole. Doufá, že nebude muset využít moc zkušeností z Čadu při ošetřování dobrovolníků v Kashitu.

Jan Šmejkal
Po studiu biologie na Přírodovědecké Fakultě Jihočeské Univerzity a několikaletém působení na výzkumném ústavu si odskočil k truhlářskému řemeslu. S Vlastou Hanušem pracuje na výrobě nábytku na míru, ale i menších tesařských nebo řezbářských projektech. S dobrovolnickou činností má zkušenosti z dlouholetého působení ve skautu a to nejen v oddíle ale i na vzdělávacích kurzech.

Vendy Rathuská
Studuje architekturu a stavitelství na ČVUT. V projektu se účastnila studie domu a v Kashitu bude spolupracovat s truhláři na jeho vybavení.

Míša Mlček
Bioinformatička a bývalá skautská vedoucí, v současnosti pracuje jako analytička v medicínské firmě. Těší se, že v Africe přiloží ruku k dílu potřebného projektu a bude pomáhat v místě, kde nemají stejné příležitosti, na které jsme v Evropě zvyklí. Do Kashitu jede na 5 týdnů a bude se starat o plynulý chod zázemí stavby připravená pomoct tam, kde to bude zrovna potřeba.

Šimon Mlček
Věnuje se architektuře v magisterském programu a vedl skautský oddíl v Praze-Vršovicích. Rád rozvíjí zanedbaná místa, které okolí přehlíží a je mu blízké heslo a lot with little. V projektu školy je součástí projekčního týmu, na místě bude mít na starosti stavební materiál a fotodokumentaci raných částí stavby.

Jan Svoboda
Studuje Architekturu a stavitelství na ČVUT. Ve stavebnictví se zajímá o nízkoenergetické stavby a BIM. Ve volném čase dělá skautského vedoucího, sportuje a chodí po horách. V projektu se podílí na návrhu a projektové dokumentaci objektu. Do Zambie jede na 5 týdnů a bude mít na starosti logistiku stavebního materiálu.

Vlastimil Hanuš
Studoval biologii, environmentalistiku a psychologii a nyní se věnuje řemeslu - umělecké truhlařině a řezbařině. Rád čte, čajuje a cestuje nalehko. Bývalý skautský vedoucí. V Zambii budeme vyrábět nábytek pro novou budovu a spolu s místními navrhovat produkty ze dřeva.

Jiří Bacony
Mostní inženýr s přesahem tam i onam. Podílí se na přípravě konstrukční části projektu. Na stavbě se bude činit jako pomocná síla se zkušenostmi se statikou, manuální prací a poezií. Rád koná i nekoná, jak to zrovna přijde…
Realizační tým 2023

Petr Čanda

Lukáš Bejček

Tereza Čechová

Kateřina Kuklová

Jan Exner

Barbora Kubíčková

Michala Kohoutková

Kateřina Stárková

Jan Stárek

Lucie Hejtmanová

Paulína Šíchová

Matěj Havránek

Jan Krajíček

Václav Centner
