KDO JSME

Jsme skupina převážně studentů a absolventů ČVUT, kteří se zabývají stavebnictvím a architekturou. Spojili jsme se na týdenním workshopu Rozvojové září 2020 pořádané ICWD ČVUT. Fungujeme od té doby jako realizační tým projektu střední školy v Kashitu, který vznikl na základě potřeb New Renato Community. Rádi bychom využili našich schopností a znalostí a spolu s českou neziskovou organizací Přátelé New Renato pomohli v Zambii vybudovat areál střední školy.
 


NÁŠ TÝM

Petr Čanda

"Ahoj, moje jméno je Petr. Na stavební fakultě ČVUT jsem vystudoval inženýrský obor Budovy a prostředí. Od října 2019 jsem studentem doktorandského programu na katedře konstrukcí pozemních staveb na Fakultě stavební ČVUT se zaměřením na stavby v odlišných klimatických podmínkách. Projekt školy v Kashitu byl vytvořen v rámci diplomové práce pod univerzitami ČVUT v Praze a UMINHO v Portugalsku, pro neziskovou organizaci New Renato Community Society (NRCS) v Zambii a její bratrskou organizaci Přátelé New Renato v České republice. Dále se angažuji na propagaci rozvojových projektů v Centrum pro mezinárodní rozvojové projekty (ICWD) pod ČVUT."

Lukáš Bejček

Stavební inženýr a doktorand FSv ČVUT. Na projektu střední školy v zambijské oblasti Kashitu mám na starost technologii výroby nepálených hliněných cihel. Tématu jsem se věnoval ve své diplomové práci a ve výzkumu technologie nadále pokračuji v rámci svého doktorského studia zaměřeného na "Sociální aspekty udržitelné výstavby". Hliněné stavby mají dlouholetou historii u nás i v Africe. A mým cílem bude dohlédnout na dodržení výrobních procesů při lisování a skladování cihel. Věřím, že náš projekt pozitivně přispěje k rozvoji místní komunity a těším se, až budu moci svůj dosavadní výzkum aplikovat v praxi.

Tereza Čechová

Před pár lety jsem dostudovala Fakultu architektury ČVUT a od té doby se pohybuji v architektonické praxi. K projektu jsem se dostala díky svému zájmu o ekologické aspekty architektury a o stavby v jiném než evropském klimatu. V přípravě realizace pomáhám zejména s různými grafickými podklady – portfoliem, letáky, manuály apod. Do Afriky se podívám prvně, i když je to kontinent, který mě láká už odmalička. Při realizaci budu kromě podpory našeho PR oddělení, pracovat přímo na stavbě. Mimo projekt a svou práci v architektonickém ateliéru dělám ráda hlavně různé vodní sporty. Krom toho si ráda čtu a navštěvuji zajímavé domy.

Kateřina Kuklová

Projekt střední školy v Kashitu mě baví svou podporou vzdělání, kterou přináší v nejrůznější podobě. Dělá mi velkou radost postupně skládat jednotlivé střípky projektu a těším se až jednou bude v Kashitu stát kampus střední školy. V roce 2010 jsem absolvovala ČVUT, od té doby se věnuji připravě dynamických modelů budov za účelem optimalizace jejich návrhu a provozu, posouzuji tepelný komfort a přirozeného větrání. Konzultuji soulad návrhu, výstavby a provozu budov s principy šetrné výstavby. Podílím se na zpracování Technical Due Dilligence komerčních projektů. Miluju hory, traily a lezení.

Jan Exner

Studuji bakalářský program Inženýrství životního prostředí na ČVUT v Praze, kde se věnuji problematice modrozelené infrastruktury a plánování měst a krajiny. Pracovně působím v rámci projektu New European Bauhaus pod Evropskou unií, kde v mezinárodní skupině studentů organizujeme programy za účelem vytvoření mezioborového dialogu a spojování prostředí studentů, univerzit a stakeholderů. V rámci projektu střední školy v Kashitu se dlouhodobě podílím na vytváření webu a crowfundingu. Do Zambie se moc těším, mým úkolem na stavbě bude pomáhat s výrobou nepálených cihel. Ve volném čase rád sportuji, fotím nebo si čtu.

Barbora Kubíčková

Profesí architektka, duší tanečnice na cestě za renesančním ideálem člověka. Svou tvorbou podporuji skutečnosti, které mi dávají smysl - třeba jako vzdělávání a rozvojové projekty. Pro školu v Kashitu jsem dělala vizualizace a pomáhala s grafikou a těším se, že si hrábnu do africké hlíny. Jinak peču chleba a háčkuju mandaly, někdy sedím dva týdny v tichu, jindy žiju v dodávce, brázdim nebe na padáku nebo lezu v zimě polonahá na Sněžku a průběžně prozkoumávám temné kouty své tajuplné psýché.

Michala Kohoutková

Jmenuju se Míša a jsem srdcem holka ze stavby. Studovala jsem architekturu v Liberci, ale ukázalo se, že realizace mě baví víc, než navrhování a tak se teď po stavbách motám v práci i ve volném čase. Pro náš projekt pracuji na přípravě realizace - chystám harmonogram, soupis materiálů a plán, jak to všechno zvládneme. A když zrovna nestavím, chodím do kopce a jezdím z kopce - v létě i v zimě, jezdím po světě a koukám na hvězdy a do ohně.

Kateřina Stárková

Ahoj, moje jméno je Kačka a jsem v posledním ročníku studia medicíny. Mezi zkouškami ve škole ráda hraji na klavír a varhany, zpívám ve sboru a čtu si. Miluji kávu, a už se nemůžu dočkat až ochutnám tu zambijskou! V rámci projektu budu nejen pomáhat na stavbě, ale budu se starat také o to, abychom se všichni vrátili v pořádku domů. 

Jan Stárek

Jmenuji se Honza a jsem průmyslový designér a fotograf. Projekt školy v Kashitu, mě nadchl pro svoji smysluplnost, použitou technologii a tým, kterého mohu být součástí. Design jsem studoval na VUT v Brně a také na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Profesně se věnuji jak inovacím a vedení projektů ve firmě EDAG, tak zároveň produktové, dokumentární a svatební fotografii. Svůj volný čas rád trávím na cestách se svou ženou, poznáváním architektury, cyklistice a kutilství všeho druhu. 

Lucie Hejtmanová

Jsem Lucka a projekt sleduji už dlouho. Líbí se mi nápad a obdivuji práci všech, kteří do toho zasahují. Jsem ráda, že pořád existují možnosti proměnit nápad v realitu a jít se učit přímo do terénu. Týmu pomáhám v oblasti online marketingu, ale víc se těším, až budu přímo na stavbě. Do té doby budu dál provozovat svůj workoholismus proložený sportem a prací se dřevem. Také ráda cestuji, ale jen po Evropě, Afrika je pro mě velká výzva. 

Paulína Šíchová

Ahoj, jmenuju se Paulína a vystudovala jsem všeobecnou sestru na 3. lékařské fakultě s následnou specializací v intenzivní péči, kde aktuálně pracuju. Ve volném čase ráda cvičím jógu, vařím a tvořím. Taky miluju přírodu, spím pod širákem a cestuju. V rámci projektu se podílím na logistice a první pomoci. Od malička bylo mým snem jet stavět školu do Afriky, takže se těším až se budu podílet na stavbě a realizaci přímo v Zambii. 

Matěj Havránek

Ahoj, jmenuji se Matěj. Pracuji v intenzivní péči jako záchranář. Mám hodně rád dobrodružství a vyhledávám ho v jakékoli formě. Touha pomáhat v Africe a být přímo o toho mě provází už dlouho. Právě díky tomuto projektu, stavby školy v Kashitu, se mohu konečně realizovat. Mým úkolem je zajistit fungující logistickou přepravu a podílet se tím na hladkém průběhu celé stavby. Samozřejmě budu působit i jako zdravotník a starat se o zdraví všech členů Našeho týmu. Své volné dny vyplňují zálibami, jako je lezení po skalách, sjíždění divokých řek na kajaku a orientačním či trialovým během. Popřípadě kombinací všeho uvedeného dohromady. 

Jan Krajíček

Ahoj, jmenuji se Honza. Vystudoval jsem fakultu stavební na ČVUT. Živím se jako projektant, ale nejraději tvořím rukama. Proto se ve volném čase věnuji konstruování drobných staveb a hospodaření na gruntu. Jednou za čas mě popadne touha cestovat a poznávat – při svých cestách si nejraději vybírám zdánlivě nezajímavá autentická místa, kde se alespoň na chvíli snažím stát součástí komunity, která žije a vyrůstala v úplně jiných podmínkách. Přitom často zjistím, že lidé mají stejné potřeby a tužby. Práce na projektu školy v Kashitu je v tomto směru skvělou příležitostí. Proces stavby se Zambijci je dle mě důležitější než sama dokončená stavba. Těším se na tu vzájemnou inspiraci a jako jeden ze stavbyvedoucích udělám vše pro to, aby se při realizaci nikdo nezranil a náš společný výsledek dobře sloužil. Stavbě zdar!. 

Václav Centner

Student bakalářského programu Architektura pozemních staveb na FAST VUT Brno. Na architektuře mě baví proces, kterým se z prvního nápadu a koncepční myšlenky postupně stane reálný objekt, který ovlivňuje prostředí, do kterého je zasazen a životy lidí, kterým má sloužit. Mimo architekturu rád čtu, běhám a bavím se s kamarády. Už od mala jsem chtěl podniknout výpravu za zlepšením života v Africe. Proto pro mě připojení se k projektu byla jasná volba. V Zambii budu pracovat hlavně jako svářeč, ale taky se budu snažit pomoct všude, kde bude potřeba.

Honza Tilinger 

Jsem snílek a vizionář, fotograf, architekt, cestovatel, žonglér a akrobat, pedagog, truhlář, Ing. a Ph.D, ředitel nejvýše položené české školy a otec tří dětí. Stavebně architektonickou praxi jsem provozoval na všech pěti kontinentech v desítce zemích. V roce 2008 jsem postavil školu z přírodních materiálů uprostřed indické Himálaje v Kašmíru a stále tuto školu provozuji. Na ČVUT jsem vybudoval centrum pro mezinárodní rozvojové projekty, kde vytvářím prostředí pro vzájemnou kooperaci technických i měkkých oborů a učím další generace, jak pracovat v klimaticky, ekonomicky a kulturně odlišných oblastech, a moji studenti pracují od Zambie po Bhútán. Nejvíc mne baví práce s přírodními materiály v kombinaci s moderním přístupem. Přes 25 let pracuji všude po světě a moc mne to baví.
A CO TEĎ?

Podpoř naše úsilí

Projekt můžete podpořit finanční částkou na darujme.cz nebo se zapojit přímo jako dobrovolník a třeba s námi jet v létě stavět!