KDO JSME

Jsme skupina převážně studentů a absolventů ČVUT, kteří se zabývají stavebnictvím a architekturou. Spojili jsme se na týdenním workshopu Rozvojové září 2020 pořádané ICWD ČVUT. Fungujeme od té doby jako realizační tým projektu střední školy v Kashitu, který vznikl na základě potřeb New Renato Community. Od května do září 2023 jsme společně s místními vystavěli první budovu areálu střední školy a rádi bychom i nadále využívali našich schopností a znalostí a spolu s českou neziskovou organizací Přátelé New Renato celý kampus postupně dokončili. 
 


NÁŠ TÝM

Petr Čanda

"Ahoj, moje jméno je Petr. Na stavební fakultě ČVUT jsem vystudoval inženýrský obor Budovy a prostředí. Od října 2019 jsem studentem doktorandského programu na katedře konstrukcí pozemních staveb na Fakultě stavební ČVUT se zaměřením na stavby v odlišných klimatických podmínkách. Projekt školy v Kashitu byl vytvořen v rámci diplomové práce pod univerzitami ČVUT v Praze a UMINHO v Portugalsku, pro neziskovou organizaci New Renato Community Society (NRCS) v Zambii a její bratrskou organizaci Přátelé New Renato v České republice. Dále se angažuji na propagaci rozvojových projektů v Centrum pro mezinárodní rozvojové projekty (ICWD) pod ČVUT."

Lukáš Bejček

Stavební inženýr a doktorand FSv ČVUT. Na projektu střední školy v zambijské oblasti Kashitu mám na starost technologii výroby nepálených hliněných cihel. Tématu jsem se věnoval ve své diplomové práci a ve výzkumu technologie nadále pokračuji v rámci svého doktorského studia zaměřeného na "Sociální aspekty udržitelné výstavby". Hliněné stavby mají dlouholetou historii u nás i v Africe. Věřím, že náš projekt pozitivně přispívá k rozvoji místní komunity a těším se, až budeme moct realizovat další fázi!

Tereza Čechová

Před pár lety jsem dostudovala Fakultu architektury ČVUT a od té doby se pohybuji v architektonické praxi. K projektu jsem se dostala díky svému zájmu o ekologické aspekty architektury a o stavby v jiném než evropském klimatu. V projektu pomáhám s různými grafickými podklady – portfoliem, letáky, manuály apod. V Africe jsem společně se zambijskými dobrovolníky pracovala na výrobě cihel, pomáhala jsem také při vázání výztuže a při výrobě bednění. Byly to pro mě cenné zkušenosti nejen díky nabitým odborným znalostem z realizace, ale i z hlediska mého fungování v týmu. Mimo projekt a svou práci v architektonickém ateliéru dělám ráda hlavně různé vodní sporty. Krom toho si ráda čtu a navštěvuji zajímavé domy..

Kateřina Kuklová

Projekt střední školy v Kashitu mě baví svou podporou vzdělání, kterou přináší v nejrůznější podobě. Dělá mi velkou radost postupně skládat jednotlivé střípky projektu a těším se až jednou bude v Kashitu stát kampus střední školy. V roce 2010 jsem absolvovala ČVUT, od té doby se věnuji připravě dynamických modelů budov za účelem optimalizace jejich návrhu a provozu, posouzuji tepelný komfort a přirozeného větrání. Konzultuji soulad návrhu, výstavby a provozu budov s principy šetrné výstavby. Podílím se na zpracování Technical Due Dilligence komerčních projektů. Miluju hory, traily a lezení.

Jan Exner

Ahoj, jmenuji se Honza. Na bakalářském programu jsem se na ČVUT zabýval územním a environmentálním plánováním, nyní si na magisterském stupni rozšiřuji znalosti v oboru Řízení projektů. V rámci projektu střední školy v Kashitu se dlouhodobě podílím na vytváření webu a crowdfundingu. Podílet se na projektu přímo na stavbě v Zambii pro mě byla velká zkušenost a doufám, že se povede sehnat peníze i na další fáze projektu a celý kampus dokončit. 

Barbora Kubíčková

Profesí architektka, duší tanečnice na cestě za renesančním ideálem člověka. Svou tvorbou podporuji skutečnosti, které mi dávají smysl - třeba jako vzdělávání a rozvojové projekty. Pro školu v Kashitu jsem dělala vizualizace a pomáhala s grafikou. Byla jsem ale i na místě činu, kde jsem zejména spravovala sociální sítě, web a fotila. Jinak peču chleba a háčkuju mandaly, někdy sedím dva týdny v tichu, jindy žiju v dodávce, brázdim nebe na padáku nebo lezu v zimě polonahá na Sněžku a průběžně prozkoumávám temné kouty své tajuplné psýché.

Michala Kohoutková

Jmenuju se Míša a jsem srdcem holka ze stavby. Studovala jsem architekturu v Liberci, ale ukázalo se, že realizace mě baví víc, než navrhování a tak se teď po stavbách motám v práci i ve volném čase. Pro první fázi našeho projektu jsem pracovala na přípravě realizace - chystala jsem harmonogram, soupis materiálů a plán, jak to všechno zvládneme. A teď se těším, jaké další úkoly mi projekt přinese. Když zrovna nestavím, chodím do kopce a jezdím z kopce - v létě i v zimě, jezdím po světě a koukám na hvězdy a do ohně.

Kateřina Stárková

Ahoj, moje jméno je Kačka a nedávno jsem dostudovala medicínu. Kromě lásky k lidem a k lékařství mám také lásku k hudbě - hraju na klavír a varhany a zpívám ve sboru. A taky miluju kávu, takže ochutnat tu zambijskou byl splněný sen. Přímo na místě v Kashitu jsem se starala hlavně o to, abychom se všichni vrátili ve zdraví domů, a kromě toho jsem pomáhala se vším, s čím bylo potřeba.

Jan Stárek

Jmenuji se Honza a jsem průmyslový designér a fotograf. Projekt školy v Kashitu, mě nadchl pro svoji smysluplnost, použitou technologii a tým. Pomáhal jsem stavět a dokumentovat stavbu první budovy v létě 2023. Momentálně na projektu působím spíše příležitostně. Design jsem studoval na VUT v Brně a také na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Profesně se věnuji jak inovacím a vedení projektů ve firmě EDAG, tak zároveň produktové, dokumentární a svatební fotografii. Svůj volný čas rád trávím na cestách se svou ženou, poznáváním architektury, cyklistice a kutilství všeho druhu.

Lucie Hejtmanová

Jsem Lucka a projekt sleduji už dlouho. Líbí se mi nápad a obdivuji práci všech, kteří do toho zasahují. Jsem ráda, že pořád existují možnosti proměnit nápad v realitu a jít se učit přímo do terénu. Týmu pomáhám v oblasti online marketingu, ale víc se těším, až budu přímo na stavbě. Do té doby budu dál provozovat svůj workoholismus proložený sportem a prací se dřevem. Také ráda cestuji, ale jen po Evropě, Afrika je pro mě velká výzva. 

Paulína Šíchová

Ahoj, jmenuju se Paulína a vystudovala jsem všeobecnou sestru na 3. lékařské fakultě s následnou specializací v intenzivní péči, kde aktuálně pracuju. V rámci projektu se podílím na logistice a první pomoci. Od malička bylo mým snem jet stavět školu do Afriky. A ten sen, se mi díky projektu splnil. Teď už si jen přeju, aby se stavbu areálu podařilo zdárně dokončit a aby se díky ní zvedla kvalita života nejen v Kashitu.

Matěj Havránek

Ahoj, jmenuji se Matěj. Pracuji v intenzivní péči jako záchranář. Mám hodně rád dobrodružství a vyhledávám ho v jakékoli formě. Touha pomáhat v Africe a být přímo u toho mě provází už dlouho. Právě díky tomuto projektu, stavby školy v Kashitu, se mohu konečně realizovat. Mým úkolem bylo zajistit fungující logistickou přepravu a podílet se tím na hladkém průběhu celé stavby. K tomu jsem se jako zdravotník staral o zdraví všech členů Našeho týmu. Své volné dny vyplňují zálibami, jako je lezení po skalách, sjíždění divokých řek na kajaku a orientačním či trialovým během. Popřípadě kombinací všeho uvedeného dohromady. 

Jan Krajíček

Ahoj, jmenuji se Honza. Vystudoval jsem fakultu stavební na ČVUT. Živím se jako projektant, ale nejraději tvořím rukama. Proto se ve volném čase věnuji konstruování drobných staveb a hospodaření na gruntu. Jednou za čas mě popadne touha cestovat a poznávat. Při svých cestách si nejraději vybírám zdánlivě nezajímavá autentická místa, kde se alespoň na chvíli snažím stát součástí komunity, která žije a vyrůstala v úplně jiných podmínkách. Přitom často zjistím, že lidé mají stejné potřeby a tužby. Práce na projektu školy v Kashitu byla v tomto směru skvělou příležitostí. Proces stavby se Zambijci byl dle mě důležitější než sama dokončená stavba. Ta se přes všechny peripetie povedla. Kashitu je báječné svou panenskostí a lidmi, kteří nepostrádají nadšení. Umí fungovat jako jeden velmi sehraný tým. Během pobytu dobrovolníků se podařilo pár místních naučit pracovat s nářadím, které jsme díky sponzorům do oblasti dovezli. Nářadí jim pomůže efektivněji používat zdroje, což je obecně v africe důležité. Takže, další stavbě zdar!

Václav Centner

Ahoj, jsem student architektury z Brna, ale jsem taky včelař, svářeč, milovník kytek a pozorovatel světa. Afrika mě už od mala zajímala a vždycky jsem se tam chtěl vydat. Bylo pro mě splnění snu, že jsem tam mohl být stavět školu. Kvůli Kashitu jsem se naučil svářet a bylo to potřeba. Sice jsem to skoro nepoužil na to, co bylo původně v plánu, ale to nevadí. To je Afrika. Od místních jsem se naučil mít rád obyčejnosti života a držet si neuvěřitelnou životní sílu a nadšení. Mám rád lidi a chci pomáhat, kde je potřeba.

Honza Tilinger 

Jsem snílek a vizionář, fotograf, architekt, cestovatel, žonglér a akrobat, pedagog, truhlář, Ing. a Ph.D, ředitel nejvýše položené české školy a otec tří dětí. Stavebně architektonickou praxi jsem provozoval na všech pěti kontinentech v desítce zemích. V roce 2008 jsem postavil školu z přírodních materiálů uprostřed indické Himálaje v Kašmíru a stále tuto školu provozuji. Na ČVUT jsem vybudoval centrum pro mezinárodní rozvojové projekty, kde vytvářím prostředí pro vzájemnou kooperaci technických i měkkých oborů a učím další generace, jak pracovat v klimaticky, ekonomicky a kulturně odlišných oblastech, a moji studenti pracují od Zambie po Bhútán. Nejvíc mne baví práce s přírodními materiály v kombinaci s moderním přístupem. 




A CO TEĎ?

Podpoř naše úsilí

Projekt můžete podpořit finanční částkou na darujme.cz nebo se zapojit přímo jako dobrovolník a třeba s námi jet v létě stavět!