Z místa činu – týden II.

26.06.2023

První dění z Kashitu 
týden 19. - 25. 6. 2023

Zprávu z prvního týdne jsme zakončili pondělní návštěvou lomu, který je 6 km od místa, kde bude střední škola stát. Dříve se v něm těžil kámen a písek na stavbu železniční trati, dnes je lom opuštěný. Odpoledne proběhl v nejbližším městě Kapiri další pokus o zařízení internetu – simky z minulého týdne se neosvědčily a ani tento pokus se SIM kartou do routeru na WiFi se následně večer neukázal jako ten pravý. Naše plánované pondělní spojení Kashitu – Praha tedy úspěšně neproběhlo. Na stavárně ČVUT jsme se chvíli koukali na obrazovku se zaseklou Pájou a nakonec si povídali jen sami mezi sebou a s „kashiťákama“ si psali textové zprávy, které chodily s několika minutovým zpožděním. Pája s Petrem a Matějem toho dne odpoledne ještě zvládli navštívit komunitní solární mlýn, kde se mele bílá kukuřice na mouku, ze které místní vyrábí nshimu, tradiční zambijskou přílohu.

V úterý hned po snídani se šlo vyměřovat pozemek a místo první budovy naší střední školy. U vyměřování pozemku se ale neskončilo, protože Petr začal pomáhat místním vyměřovat ještě venkovní koupelnu, kterou místní chtějí postavit pro náš realizační tým. Po obědě jeli všichni tři opět do Kapiri, podívat se na ceny materiálů a nářadí v místních železářstvích. Tyto výpravy se pořádají za účelem sestavení logistického plánu, co kde a kdy nakoupit, abychom vše zvládly co nejefektivněji a nenajezdili zbytečné kilometry. 

Shodou okolností v Kapiri navštívili také střední školu, kde bylo na stavbu využito stejného principu jako u našeho projektu – je tedy postavená z nepálených cihel. O tomto krásném příkladu, který ukazuje, že se tato technologie osvědčila i jinde, si určitě ještě něco brzy napíšeme.

Ve středu 21.6 brzo ráno vyrazili Matěj, Pája a Petr z Kashitu směr Lusaka. První zastávkou byla autoopravna, kde proběhla akutní výměna chladiče, která zabrala hodně času a do Lusaky se tedy dojelo až pozdě odpoledne. A proč se tam jelo? Večer tam čekal Petra, Páju a Matěje oficiální meeting s realizačním týmem v Praze – náhrada za ten pondělní nevydařený. Následující den vstávali brzo, aby dovezli auto na komplexní servis, kde si ho nechají do soboty. Odpoledne pak následovala schůzka na ambasádě ČR v Lusace s velvyslancem Pavlem Procházkou a diplomatem Václavem Kuželkou. Naši tři zástupci jim představili naše plány a celý projekt stavby střední školy – jak to bude vypadat, probíhat, radili se ohledně proclení našich cihlovaček a o tom, jak by nám ambasáda mohla být nápomocna, a debatovali také nad místní politikou a problematikou afrických zemí. Výsledkem je, že jsou na ambasádě velmi milí, vychází nám vstříc a snaží se nám ulehčit byrokratické obtíže v Zambii. To jsou skvělé zprávy, děkujeme!

Čtvrtek byl pro většinu týmu klidnější. Matěj měl teplotu a Pája už deset dní bojuje s nachlazením, tak si dali tento den odpočinek. Petr se šel zatím podívat na ceny nářadí v jednotlivých stavebninách. V sobotu pak společně nacenili stavební materiál a nářadí a vytvořili nákupní seznam a taky jídelníček, podle kterého nám bude vařit Justin, kuchař, který se o nás a naše žaludky bude po celou dobu v Kashitu starat. V neděli přišel konečně čas na to zajet pro auto do autoopravny a vyřídit poslední důležité dokumenty na jeho přepis. Taky jsme pořídili na korbu auta speciální kryt, který slouží jako střecha, díky kterému teď máme více prostoru na přepravu našich zavazadel a nářadí, a zároveň je to i pro celý náklad bezpečnější. Teď ještě sehnat vozík…

Stále sháníme PARTNERY/SPONZORY, kteří by nám pomohli dát dohromady prostředky, které by nákup auta, bez kterého se neobejdeme, pokryly.