Z místa činu - týden I.

20.06.2023

12. 6. 23 - Odlet první party - Petr, Pája, Matěj
týden 12. - 18. 6. 2023


Před týdnem do Zambie dorazili první z nás – Petr, Pája a Matěj – tři stateční dobrodruzi, kteří dostali nelehký úkol – vyřídit všechno papírování, zjistit, zda už jsou cihlovačky na místě a začít nakupovat materiál. Jak to všechno probíhalo a jak vypadal jejich první týden v terénu?

V úterý odpoledne v pořádku přistáli v Lusace i se všemi svými zavazadly, která úspěšně odbavili, vybavili se SIM kartami pro lepší komunikaci s Vámi, námi (tedy zbytkem týmu v ČR) a mezi sebou, ubytovali se u Davida v Natwange, hostelu přímo v Lusace, a plánovali další program.

Ve středu se byli neoficiálně podívat na dvě auta. Večer pak následovalo setkání s Janem Lipavským - ministrem zahraničích věcí ČR, které proběhlo v hotelu InterContinental. Ministr se zde setkal se zambijskou ministryní zdravotnictví Sylvií Masebo, aby oficiálně předal vybavení nemocnice, které sponzorovala ČR. Díky tomu mohli náš projekt prezentovat vlivným lidem z řad politiků, diplomatů, zástupců podnikatelů i médií. Při setkání s panem ministrem mu Petr, Pája a Matěj krátce projekt představili a slavnostně předali týmové tričko spolu s portfoliem střední školy. Děkujeme Embassy of the Czech Republic in Lusaka za pozvání.

Ve čtvrtek dopoledne se byli podívat na další dvě auta. Odpoledne už bylo rozhodnuto, jaké auto koupí a zjišťovali se ještě podrobnosti o nákupu auta v Zambii. Taky se museli vložit peníze na účet, aby došlo k bezpečnému transferu peněz při nákupu. V pátek pak jeli do autoopravny udělat kompletní prohlídku. Po zjištění nedostatků na něm pak začali vyjednávat o ceně, s prodejcem se dohodli a auto zaplatili. 

Dalším bodem programu byla návštěva The Builders, stavebnin v Lusace. Tam se nakupovalo zboží, které se těžko shání v maloměstech. Třeba ochranné pracovní pomůcky, nivelační přístroj, kladiva, boxy na skladování nářadí a kurty. A samozřejmě holinky - značky Baťa! Další zajímavostí je, že ve stavebninách, stejně jako ve všech obchodech a restauracích, hrajou gospely a zaměstnanci si občas zazpívají a do rytmu zatančí. Péťa také vytiskl projektovou dokumentaci a Matěj s Pájou nakoupili antimalarika. Večer jim do ubytování přivezli naše nové auto a všem spadl kámen ze srdce.

Auto jsme v tuto chvíli koupili za peníze, které zatím na účtu máme na stavební materiál. Pokud se nepodaří sehnat finance na auto v moment, kdy se bude kupovat poslední stavební materiál a nebude tedy již z čeho ho platit, auto prodáme a poslední materiál koupíme.

V sobotu 17. 6. dorazili Petr s Pájou a Matějem do Kashitu, z Lusaky vyráželi už ráno v šest. „Komunita nás vřele uvítala. Přijeli jsme ve chvíli, kdy zvelebovali komunitní centrum, kde budeme bydlet. Místní komunitou nás provedla Monika, dcera Josepha. Viděli jsme základní školu, školku, místní obchůdek a samozřejmě oblast, kde bude stát střední škola. Po prohlídce komunity nám připravili tradiční zambijské jídlo. Po obědě došlo na seznamování s dětma a hraní na bongo," píše Pája.

V neděli šli na mši do místního kostela. Pro místní komunitu má velký význam. Kromě modliteb a přání se taky řeší, co se bude dít další týden, proto jsme byli představeni i my a náš projekt,“ píše Pája. 

Odpoledne se vydali včelařit k místnímu farmáři Thomasovi, kde odebírali plástve z úlů. Thomas je komunitním lektorem včelaření a pomáhá 1200 farmářům chovat včelstva! Speciální obleky jim zapůjčila komunita, která potřebné nástroje na včelaření propůjčuje i farmářům. K večeru se vydali na nejvyšší skálu v okolí a pozorovali pravej africkej západ slunce nad prvním celým stráveným dnem v Kashitu.

Mimochodem, právě ten samý med, který nám prošel rukama, si můžete pořídit na ochutnání a přispět nám tak v našem benefičním prodeji.

V pondělí vyrazili do lomu, který je kousek od komunity, podívat se na kameny a písek. Dříve se zde těžil materiál na stavbu železniční tratě, dnes je již opuštěný. 

Stále sháníme PARTNERY/SPONZORY, kteří by nám pomohli dát dohromady prostředky, které by nákup auta, bez kterého se neobejdeme, pokryly.


DŮLEŽITÉ BODY TÝDNE 12. 6. - 18. 6. 23

  • příjezd první skupiny (Matěj, Pája, Petr)
  • setkání s ministrem zahraničí ČR, Janem Lipavským
  • nákup auta 
  • nákup prvních zásob, materiálu, nářadí
  • příjezd do Kashitu
  • prohlídka místního okolí
  • obhlédnutí blízkého lomu pro možnost využití
  • včelaření

Sledujte nás na FACEBOOKU a INSTAGRAMU ať vám nic neunikne'