Včelařství v Kashitu
Sladké medové opojení. Není země, kde by se nenašli včelaři, přinášející toto zlatavé bohatství do našich domovů. I v Kashitu je včelařství hojně rozšířené. A v čem se liší africké úly od těch našich? Co výroba a chuť medu, je stejná nebo ne?
Včelařství má na starosti pan Tomas z místní komunity, který toto řemeslo také vyučuje. Místní muži nebo ženy si pod jeho vedení vyrobí úly a umístí je pod přístřešek, nebo zavěsí pod stromy v okolí jejich obydlí.
Úly jsou dřevěné nebo z jílu. Včely v nich potom vyrobí plástve s typickými šestihrannými buňkami a díky rozebíratelnému víku úlu je včelaři můžou vyndat. Následně se buňky s medem zbaví svrchního víčka a med se nechá vytéct ven. Nevyteče ale všechen, něco málo se nechává včelkám jako krmení na přezimování (i v Zambii je zima, sice bez sněhu, ale zima), to se doplní ještě cukerným roztokem.
Nasbíraný med se shromažďuje do nádob... teda jestli se to stihne a předtím ho někdo nesní. Místní med je bez GMO, bez přidaného cukru a bez antibiotik. No kdo by si nedal?
Zajímavost!
V Kashitu je okolo 1500 různých včelařů, ale také včelařek. Ano, podíl můžu a žen zabývajícím se tímto řemeslem je 50 na 50. Včelařství zde je opravdu pro každého!