Z-dění za-zdí I.

27.02.2023

Náš realizační tým se pravidelně schází každých čtrnáct dní v pondělí, teď částečně online, částečně osobně. Naše pracovní skupina se pomalu rozrůstá o další členy, momentálně se nás na projektu v užším realizačním týmu za ČVUT podílí třináct a v létě do Kashitu pojede většina z nás. K tomu už máme vyplněné dobrovolnické smlouvy, ladíme poslední detaily harmonogramu stavby a na příští schůzce si finálně potvrdíme, kdo kdy jede. Pak brzy přijde řada na nákup letenek.

Náš realizační tým se rozrůstá! Hledáme ještě zkušeného zedníka a svářeče v jedné osobě,
který by s námi rád v létě do Zambie vyrazil. Není mezi vámi?

Jak vidíte, náš web dostal čerstvý a elegantnější kabát, za což vděčíme Lucce. Přibyla na něm kolonka aktuality, kde budeme postupně přidávat věci z aktuálního dění, které budou přibývat, protože fáze realizace se už rychle blíží. Lucka si také dala práci na lepší vizuálnosti stránek a dokonce chystáme převést web i do angličtiny pro naše mezinárodní sledující. Na webu tedy najdete nově upravené info o celém našem projektu včetně nových fotek a videí, takže ho neváhejte sledovat. Tady bychom ještě rádi velmi poděkovali společnosti Webnode, která nám zdarma poskytuje hosting, a díky jejíž redakčnímu systému je naše práce s webem o dost jednodušší. Naše PR oddělení (Bára a Honza) teď připravuje pravidelné příspěvky, které by vás měli držet jak v obraze, co se týče interního dění v týmu a postupování projektu, tak informovat o technologii a zajímavostech s ní spojenými.

Lukáš, který má na starost technologii výroby hliněných cihel, se účastnil workshopu v Bruselu, kde si rozšířil své znalosti o přípravě hliněných směsí, nanášení hliněných omítek a procesu výroby hliněných prvků. Naše cihlovačky jsou momentálně u svého stvořitele/svařitele - firmy Cut-Tech, kde probíhají jejich poslední úpravy a upgrade. Budou předělány formy na cihly ve svou variantách (široké a nízké výstupy), budou upravena kola a na páky by měla být navařena madla pro osoby nižšího vzrůstu, což z vlastní zkušenosti velmi kvituji (mám totiž jen 162 cm a v mém případě se obsluha cihlovačky blížila hodině tělesné výchovy na hrazdě). To vše jsme dokázali odladit i díky našim interním pracovním workshopům a vychytali tak (snad) poslední mouchy. 

A jaké jsou naše další plány na nadcházející týdny? Plánujeme školení realizačního týmu o BOZP (bezpečnost práce), první pomoci, lokálních nemocech, etickém kodexu a vztahu k místním a vzájemné komunikaci v uzavřené skupině (a ve stresu). Všechny tyto poznatky se nám budou hodit v terénu, aby stavba byla dobře organizovaná a lidé připraveni na všechny možné okolnosti a situace, které mohou nastat. Po splnění dalšího milníku se nám také uvolní další kus financí z celkové přislíbené částky grantu UNDP. S veškerými náležitostmi ohledně financí, daní apod. nám pomáhá Anežka z neziskovky (Přátelé New Renato).

Přibližně koncem března - začátkem dubna bychom měli odesílat materiál - nářadí a cihlovačky - do Zambie. Matěj s Pájou v posledních týdnech prováděli průzkum možností dopravy u dvaceti společností a Míša dávala dohromady seznam věcí k přepravě. Právě finishujeme dohodu se společností MAERSK, která nám cihlovačky i potřebný materiál pomůže do Zambie dopravitV návaznosti na to jednáme ještě s ambasádou, zda by nám mohla pomoci s proclením na místě

Tipnete si, jak dlouho taková cesta dvou palet z Česka do Zambie může trvat?  

A takovouto sondu do aktuálního dění od nás teď můžete čekat co čtrnáct dní. Už máme totiž hotový i harmonogram příspěvků... :)

Za realizační tým,
Barča